Çekmede ve Bırakmada Gecikmeli Tip Zaman Rölesi: Besleme uçlarına gerilim uygulandığında ayarlanan süre sonunda kontakları konum değiştiren ve enerjisi kesildikten belli bir süre sonra kontakları konum değiştiren zaman rölesidir.

Çekmede ve Bırakmada Gecikmeli Tip Zaman Rölesinde genellikle a1 ve a2 nolu uçlar 220 volt besleme uçlarıdır. 2 nolu uç ortak uç 1 nolu uç normalde kapalı ve 3 nolu uç ise normalde açık uç olabilir. Fakat bu durumların firmalara göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Rölenin Çalışması: Çekmede ve Bırakmada Gecikmeli Tip Zaman Rölesinde röleye enerji verildiği anda kontaklar normal konumunda kalır. Ayarlanan süre sonunda kontaklar konum değiştirir. Kontakların yeni durumu röle enerjili kladığı sürece devam eder. Rölenin enerjisi kesildiği anda kontaklar durumunu yine ayarlanan süre kadar devam ettirir. Ayarlanan süre sonunda kontaklar ilk olağan durumuna döner.

ZamanRölesi İle devre

Çekmede ve Bırakmada Gecikmeli Tip Zaman Rölesinde  2 nolu uç ortak 1 nolu uç ise normalde kapalı iken devre şu şekilde çalışır. Devreye ve zaman rölesine (a1 ve a2)enerji verildiğinde zaman rölesi çalışır ve Röle çalışma ledi yanar. Kontaklar bir süre normal konumunda kalır. Bu ilk sürede normalde kapalı kontağa bağlı olan kontaktör ve motor çalışır. Ayarlanan süre sonunda zaman rölesinin kontakları konum değiştirir.  Kontaktör ve motorun enerjisi kesilir. Zaman rölesi enerjili kaldığı sürece motor çalışmaz. Sistemde enerji varken zaman rölesinin enerjisi kesildiğinde ayarlanan süre kadar daha kontaklar çekili kalır. ayarlanan süre sonunda kontaklar normal konumlarına döner. Bu durmda normalde kapalı kontağa bağlı olankontaktör ve motor yeniden çalışmaya başlar. Sistemde enerji var olduğu ve röle enerjilenmediği sürece kontaktör ve motor çalışmaya devam eder.

Kaynak Megep Pano Tasarım Ve montajı Dersi Kontaktör, Röle, Koruyucu Elemanlar Ve Montajı Modülü