Düşmede Gecikmeli Tip Zaman Rölesi (Ters Zaman Rölesi): Bobin enerjisi kesildiği andan itibaren ayarlanan süre sonunda kontakları konum değiştiren zaman röleleridir. Bobini enerjilendiğinde kontakları ani olarak konum değiştirir. Bobin enerjisi kesildiğinde; ani olarak açılıp kapanan kontaklar konum değiştirir, gecikmeli açılıp kapanan kontaklar konumlarını korur ve ayarlanan süre sonunda,

konum değiştirerek normal çalışma durumuna döner. Eğer ayarlanan süre sona ermeden önce bobin tekrar enejilenirse, gecikmeli çalışan kontaklar konum değiştirir.

>Düşmede Gecikmeli tip zaman rölesinde bulunan elemanlar şekilde verilen sembollerle gösterilir Genellikle a1 ve a2 nolu uçlar 220 volt beslama uçlarıdır. 2 nolu uç ortak uç 1 nolu uç normalde kapalı ve 3 nolu uç ise normalde açık uç olabilir. Fakat bu durumların firmalara göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Rölenin Çalışması: < Bobin enerjisi kesildiği andan itibaren ayarlanan süre sonunda kontakları konum değiştiren zaman röleleridir. Zaman rölesine enerji verildiğinde kontakları ani olarak konum değiştirir.  Normalde açık olan kapanır, kapalı olan kontak ise kapanır. Bobin enerjisi kesildiğinde;  gecikmeli açılıp kapanan kontaklar konumlarını korur ve ayarlanan süre sonunda kontaklar eski haline gelir.

Ters Zaman Rölesi

 

ZamanRölesi İle devre

Yukarıdaki devrede kullanılan zaman rölesi Düşmede Gecikmeli tip zaman rölesi olarak kullanıldığında 2 nolu uç ortak 1 nolu uç ise normalde kapalı iken devre şu şekilde çalışır. Devreye ve zaman rölesine (a1 ve a2)enerji verildiğinde zaman rölesi çalışır ve Röle çalışma ledi yanar. Aynı zamanda normalde kapalı kontağa bağlı olan kontaktör çalışamadan zaman rölesi tarafından 1 nolu uç açılır ve motor çalışmaz durur. Zaman rölesinin enerjisi kesildiğinde ise motor bir süre daha çalışmaz. Zaman rölesinin ayarlanan gecikme süresi dolduğunda ise Zaman rölesinin kontakları konum değiştirir. Normalde açık olan kapanır, kapalı olan kontak ise kapanır. Böylece normalde kapalı kontağa bağlı olan kontaktör kontaklarını kapatır ve motor da yol almaya başlar. Bu devrede zaman rölesinin enerjli olması motorun çalışmaması durumunun nedenidir. Garantisidir.

  Kaynak Megep Pano Tasarım Ve montajı Dersi Kontaktör, Röle, Koruyucu Elemanlar Ve Montajı Modülü