1.3.2.3. Elektronik Zaman Röleleri

 İç yapısı tamamen elektroniktir. Genellikle R-C zamanlama devreleri kullanılır. Bazı zaman rölelerinde özel olarak üretilmiş zamanlama entegreleri kullanılır 

Zaman rölelerinin içerisinde zaman ayarı için birbirine seri bağlı kondansatör ve direnç grubundan oluşur. Zaman ayarı için seri bağlı edirençlerden birisi potansiyometre veya trimpot olarak konulmuştur.

Potansiyometrenin direnci değiştirilerek kondansatörün şarj zamanı ayarlanır bu süre zaman rölesinin kontaklarının konumunu değiştirmesi için kullanılır. Elektronik devre 12V ile çalışırken devreden elde edilen çıkış sinyali ile bir röle sürülür. Böylece zaman rölesi kontakları 220 volt kontrolünde kullanılır. Ayrıca Zaman rölesi besleme olarak 220 volt kullanılır. bu gerilim Elektronik devrede kullanılacak şekilde düşürülerek kullanılır.

Eski zaman röleleri boyut olarak büyüktü fakat son zamanlarda hem boyut olarak çok çok küçülmüş hem de çok uzun bekleme süreleri elde edilebilmiştir. 

Montajı:

Zaman rölesinin montajı raya veya yüzeye yapılır. Yüzeye montajda ilk önce markalama yapılır. İşaretlenen nokta matkapla delinerek tornavida ile zaman rölesi delinen noktaya vidalanır. Ama genellikle raya montak daha fazla kullanılır. Raya montaj ise aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi yapılır.

Zaman Rölesi Montajı

 Kaynak Megep Pano Tasarım Ve montajı Dersi Kontaktör, Röle, Koruyucu Elemanlar Ve Montajı Modülü