1.3.2.1. Pistonlu Zaman Röleleri

 Zaman gecikmesi bir pistonla sağlanan zaman rölelerine, pistonlu zaman rölesi adı verilir.

 Ters ve düz çalışan iki modeli vardır. Düz zaman rölelerinde bobin enerjilenince pistonu yukarıdoğru asılır. Piston içinde yağya da hava olduğundan hareket hemen olmaz. Belli bir zaman sonra kontaklar konum değiştirir.Bu zaman rölelerinde aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi hemen konum değiştiren kontakları olduğu gibi zaman ayarlı olarak konum değiştiren kontaklar da bulunur.

Hemen konum değiştiren kontaklar çeşitli devreler iin kullanılabilir. Zaman rölesinin bobini enerjilendiği anda bobin yakınındaki paleti kendine doğru çeker. Palet hemen yukarı çıkarken palete bir yay yardımıyla bağlı olan piston hemen yukarı çıkamaz. Pistonun bulunduğu yerde bulunan sıvı veya hava pistonun hareketini yavaşlatır. böylece kontaklar hemen konum değiştirmemiş olur. Piston içerisindeki maddenin hareketinin hızı zaman ayar vidası sayesinde değiştirilebilir. böylece istenilen süre elde edilebilir.

pistonlu_zaman rolesi

Avantajları: Teknoloji bu kadar gelişmeden önce görevlerinin hakkıyla yapmışlardır. Fakat şu an için herhangi bir artısı bulunmamaktadır.

Kusurları-Eksiklikleri :

Boyutları büyüktür.

Zaman ayarı çok uzun yapılamaz, zaman ayar fonksiyonları bulunmaz.

Ters düz değişimi zordur. veya yoktur.

Maliyeti Yüksektir

Verimleri düşüktür. Zaman rölesi içerisnde bobin bulunduğu için çok daha fazla enerji harcar.

Çok eski bir teknolojidir. Yenisi sanırım bulunamaz :)

 Montajı:

Zaman rölesinin montajı raya veya yüzeye yapılır. Yüzeye montajda ilk önce markalama yapılır. İşaretlenen nokta matkapla delinerek tornavida ile zaman rölesi delinen noktaya vidalanır. Ama genellikle raya montak daha fazla kullanılır. Raya montaj ise aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi yapılır.

Zaman Rölesi Montajı

Kaynak Megep Pano Tasarım Ve montajı Dersi Kontaktör, Röle, Koruyucu Elemanlar Ve Montajı Modülü