Zaman Rölesi Yapısı ve Çeşitleri

 1.3. Zaman Röleleri

Bir kumanda devresini ayarlanan süre sonunda çalıştıran veya durduran kumanda elemanlarıdır. Genellikle kumanda devresindeki güç kontaktörlerini kontrol eder.

1.3.1. Yapısı

Normalde kapalıve normalde açık olmak üzere iki çeşit kontak tipine sahiptir. Kontak sayısı rölenin markasına ve yapım şekline göre değişebilir. Yapım şekline göre değişik tiplerde üretilirler bunlar:

 Pistonlu zaman rölesi : Zaman gecikmesi bir piston yardımıyla sağlanır. 

 Motorlu zaman rölesi Zaman gecikmesi bir motor ve dişli sistemi ile sağlanır.

 Elektronik zaman rölesi Zaman gecikmesi elektronik devrelerle sağlanır. ( Artık bu diğer röle tipleri çok fazla kullanılmamaktadır.)

Zaman rölelerinin çalışma şekillerine göre çeşitleri aşağıda açıklanmıştır:

 Düz zaman rölesi: Bobini enerjilendiği andan itibaren, kontaklarının konumunu ayarlanan süre sonunda değiştiren zaman röleleridir. Ayarlanan süre sonunda açık kontaklar kapanırken kapalı kontaklar açılır. Rölenin enerjisi kesildiğinde kontaklar ani olarak eski konumuna döner. 

 Ters zaman rölesi: Bobini enerjilendiği anda kontakları ani olarak konum değiştirir. Bobinin enerjisi kesildikten sonra ayarlanan süre sonunda kontaklar eski konumuna döner. 

 İmpuls zaman rölesi: Bobini enerjilendiği anda kontaklarıkonum değiştiren ve ayarlanan süre sonunda tekrar eski konumuna dönen zaman röleleridir. 

 Yıldız-üçgen zaman rölesi: Motorları yıldız-üçgen çalıştırmada kullanılan rölelerdir. Röle enerjilendiğinde önce yıldız kontaktörünün bağlıolduğu kontak hemen kapanır, ayarlanan süre sonunda yıldız kontaktörünü enerjilendiren kapalıkontak açılarak üçgen kontaktörünün bağlıolduğu kontak kapanır. 

 Flaşör zaman rölesi: Bobin enerjilendiği anda kontaklarıkonum değiştirir. Bir süre sonra kontaklar eski konumuna döner. Bir süre daha bu şekilde kaldıktan sonra tekrar konum değiştirir. İşlem bu şekilde rölenin enerjisi kesilene kadar devam eder.

Kaynak Megep Pano Tasarım Ve montajı Dersi Kontaktör, Röle, Koruyucu Elemanlar Ve Montajı Modülü