Zaman Rölesi

Zaman Rölesi Yapısı ve Çeşitleri

 1.3. Zaman Röleleri

Bir kumanda devresini ayarlanan süre sonunda çalıştıran veya durduran kumanda elemanlarıdır. Genellikle kumanda devresindeki güç kontaktörlerini kontrol eder.

Zaman Rölesi

 1.3.2.1. Pistonlu Zaman Röleleri

 Zaman gecikmesi bir pistonla sağlanan zaman rölelerine, pistonlu zaman rölesi adı verilir.

 Ters ve düz çalışan iki modeli vardır. Düz zaman rölelerinde bobin enerjilenince pistonu yukarıdoğru asılır. Piston içinde yağya da hava olduğundan hareket hemen olmaz. Belli bir zaman sonra kontaklar konum değiştirir.Bu zaman rölelerinde aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi hemen konum değiştiren kontakları olduğu gibi zaman ayarlı olarak konum değiştiren kontaklar da bulunur.

Zaman Rölesi

1.3.2.2. Motorlu Zaman Röleleri

 Zaman gecikmesi bir motorla sağlanan zaman rölelerine motorlu zaman röleleri adı verilir. İçerisinde bulunan senkron, motor sabit bir hızla dönerken röle içindeki dişlileri de döndürür. Dişliler ayarlanan bir mekanizma yardımıyla kontakların açılmasını veya kapanmasını sağlar.

Zaman Rölesi

1.3.2.3. Elektronik Zaman Röleleri

 İç yapısı tamamen elektroniktir. Genellikle R-C zamanlama devreleri kullanılır. Bazı zaman rölelerinde özel olarak üretilmiş zamanlama entegreleri kullanılır 

Zaman rölelerinin içerisinde zaman ayarı için birbirine seri bağlı kondansatör ve direnç grubundan oluşur. Zaman ayarı için seri bağlı edirençlerden birisi potansiyometre veya trimpot olarak konulmuştur.

Zaman Rölesi

1.3.3. Zaman Rölesi Bağlantı Şeması ve Katalog Bilgileri

Son zamanlarda kullanım alanı oldukça geniş olan V-Otomat tipi çok zamanlı zaman rölesi 1 saniye ile 60 saat arası 8 kademeli olarak ayarlanabilen çekme veya bırakma gecikmesine sahip ve küçük boyutlu mikroişlemci zaman rölesidir. Bağlantı şeması ve katalog bilgileri aşağıda belirtilmiştir.

Zaman Rölesi

Çekmede Gecikmeli Tip (Düz) Zaman Rölesi

Besleme uçlarına enerji uygulandığında ayarlanan süre sonunda normalde kapalı kontağı açılan, açık kontağı kapanan zaman röleleridir. Enerjisi kesildiğinde ani ve gecikmeli açılıp-kapanan kontakları ani olarak normal konumlarına döner.

Zaman Rölesi

Düşmede Gecikmeli Tip Zaman Rölesi (Ters Zaman Rölesi): Bobin enerjisi kesildiği andan itibaren ayarlanan süre sonunda kontakları konum değiştiren zaman röleleridir. Bobini enerjilendiğinde kontakları ani olarak konum değiştirir. Bobin enerjisi kesildiğinde; ani olarak açılıp kapanan kontaklar konum değiştirir, gecikmeli açılıp kapanan kontaklar konumlarını korur ve ayarlanan süre sonunda,

Zaman Rölesi

 Bırakmada Gecikmeli Tip (Impuls) Zaman Rölesi: Besleme uçlarına gerilim uygulandığında ani ve gecikmeli kontakları konum değiştiren, ayarlanan süre sonunda kontakları normal konumuna dönen rölelerdir.

Zaman Rölesi

Çekmede ve Bırakmada Gecikmeli Tip Zaman Rölesi: Besleme uçlarına gerilim uygulandığında ayarlanan süre sonunda kontakları konum değiştiren ve enerjisi kesildikten belli bir süre sonra kontakları konum değiştiren zaman rölesidir.