Omron PLC Hakkında

Omron'un pres üretimiyle başladığını biliyor muydunuz? Şirketin Japon menşeli ve 70 yıllık geçmişe sahip olduğunu? Peki çok güçlü bir etiğe sahip olduğunu? Daha fazla bilmek ister misiniz? Omron firmasını tanımak için felsefelerini ve sloganlarını okuyun.

Omron PLC nin Tarihi Felsefesi ve daha fazlası için aşağıdaki Omron Sitesinden alınmış olan yazıyı okuyunuz.

 

Kyoto, Japonya'da bulunan genel merkeziyle Omron Şirketler Grubu otomasyon alanında global bir liderdir.

1933 yılında kurulan ve Başkan Yoshihito Yamada tarafından yönetilen Omron 36'yı aşkın ülkede, endüstriyel otomasyon, elektronik komponent endüstrileri ve sağlık bakım ürünleri gibi çok çeşitli alanlarda müşterilere ürün ve hizmet sunmakta olan 37.000'den fazla çalışana sahiptir. Şirketin Japonya (Kyoto), Asya Pasifik (Singapur), Çin (Hong Kong), Avrupa (Amsterdam) ve ABD'de (Şikago) merkezleri bulunmaktadır. Avrupa organizasyonunun kendi geliştirme ve üretim tesisleri vardır ve tüm Avrupa ülkelerinde yerel müşteri desteği  sunmaktadır.

Omron'un Şirket İlkeleri ve Omron'un Şirket Sloganı çekirdek değerimiz olan "topluluğun yararına çalışmak" yönündedir.

Omron'un Şirket İlkeleriGeçtiğimiz yıllarda toplumun şirketlerden beklediği değerler önemli ölçüde değişti. Yalnızca ekonomik değerlerin vurgulandığı geçmiş zamanların aksine sosyal değerlerin önemi artmakta. Omron Grubu'nun çalışma alanlarının kararlı büyümesi ve küresel yaygınlaşmasıyla birlikte paydaşlarımız - ki bunlar müşterileri, iş ortaklarını, hissedarları/yatırımcıları, yerel toplulukları ve çalışanları içerir - odaklı ve çok yönlü olarak genişlemektedir. Bu değişiklikler zemininde Omron Grubu için toplumun yararına çeşitli etkinliklerde bulunarak küresel topluluktaki rolünü oynamak her zamankinden daha da gerekli bir hal almıştır. Bu şekilde, yalnızca çalışmalarla finansal büyüme peşinde koşmak yerine, toplumla beraber uyum içinde var olabiliriz.Yeni toplumsal taleplere ve değer yargılarına karşılık, Omron Grubu kuruluş felsefesinin platformunu gözden geçirmeye ve yenide organize etmeye karar vermiştir ve onu yeni Omron İlkeleri şeklinde derlemiştir. Yeni Omron İlkeleri çekirdek değer olan "toplumun yararına çalışmak" çevresinde kurulmuştur. Biz bu çekirdek değerin toplumla uyum içinde var olma kararlılığımızla en açık şekilde ilişkili olduğuna inanıyoruz. Geçtiğimiz 50 yıl boyunca bu Omron Grubu'nun yönetim uygulamaları ve kuruluş etkinliklerinin merkezi olarak kalmıştır. Bu temel değeri daha açık bir şekilde ifade etmek ve gelecek nesiller için korumak üzere, Omron Grubu onu bir kez daha Omron İlkeleri'nin kalbine yerleştirmiştir.Firma SloganıOmron'da, "Daha iyi bir yaşam, daha iyi bir dünya için çalışıyoruz" sloganı çalışma etkinliklerimizin temelidir.Omron kurucusu Kazuma Tateisi firma sloganını 1959'da kavramlaştırmıştır. Şirketlerin çoğunluğunun enerjilerini sadece gelir, karlılık, üretkenlik ve verimliliğe aktardıkları bir dönemde, Omron Kuruluş Kamu Sorumluluğu öğeleri olan Toplumla Var Olmak ve Kuruluş Toplumsal Sorumluluğu'nu savunarak çağının ötesine geçmişti.

Pres ütü satmaktan...

Omron Şirketler Grubu'nun kurucusu Kazuma Tateisi 1930 yılında iş hayatına Kyoto'da pres üretip satarak başladı. En baştan beri durgun satışlarla ve aşırı stoklarla karşı karşıyaydı. Finansal zorlukların üstesinden gelebilmek için bir girişimde bulundu ve satışların tanıtımını yapmaya başladı. Ancak, bu çaba bir şey değiştirmedi. Diğer yandani bu güçlüklerden çok tecrübe kazandı, dağıtım kanalları oluşturulmasının, iş kontratları düzenlemenin, ürün tanıtımları hazırlamanın ve reklam vermenin önemi gibi. Bunlar gündelik hayatta hala çok önemli.

... multi milyarder bir firmaya

Sosyal gereksinimleri sezmek ve onları ilerici teknolojiyle karşılamak. Bu Omron 70 yıllık tarihi boyunca oynadığı rolü açıklar. Parlak bir mucit, azimli bir satışçı ve Omron'un kurucusu olan Kazuma Tateisi 1933 yılında, hastaneler tarafından gerek duyulan daha hızlı X-ışını zamanlayıcılarını temel alarak Tateisi Electric Manufacturing Co. şirketini kurmadan önce, bıçak bileyici ve pres ütü ile şansını denedi. 3 kişilik fabrika büyüdü ve bugün algılama ve kontrol komponentlerinde 35 ülkeye yayılmış 37.000'in üzerinde çalışan ile 5,5 milyar $'lık bir global lider olan Omron Şirketler Grubu halini aldı.
Omron arkasında, yaşamlarımızda devrim yaratan bir dizi oluşum bıraktı. Bunların arasında dünyanın bazı inanılmaz ilkleri vardır: kontaksız proximity switch, otomatik trafik sinyali, bilet kesme makinesi ve tam otomasyona sahip tren istasyonu sistemi ve otomatik kanser hücresi teşhis ekipmanı. Omron endüstriyel otomasyon, ev araç gereçleri ve ofis cihazları, otomobiller, sosyal ve finansal sistemler ve sağlık bakımı gibi çok çeşitli alanlarda belirgin katkılarda bulunmaktadır.
Omron hakkında ilginç gerçekler:

Omron adı nereden geliyor?

Omron, bir dönem Japonya'da yer almış antik bir tapınağın adı olan Omuro'dan gelmektedir.

Omron çalışanları her yıl Omron'un kuruluş yıl dönümünde ne yapıyor?

Omron'un kuruluş yıl dönümü olan 10 Mayıs'ta dünya çapındaki çalışanlar, günü çeşitli amaçlara gönüllü olarak geçirirler.

Dünyadaki ilk çevrim içi nakit makinesini kim icat etti?

Omron! 1971'de, Omron dünyanın ilk çevrim içi nakit dağıtma aracını geliştirdi.