Merhabalar !

Bu günkü yazımızda PLC si ve yazılımı tamamen Türk mühendisler tarafından yapılan, tasarlanan Mikrodev Marka PLC ve microdiagram programının kullanımını anlatmaya çalışacağız. Programı sol taraftaki Program Deposu Menüsünden indirebilirsiniz. Program 36,7MB boyutundadır. Program microsetup.rar olarak winrar dosyası formatında iniyor. Sıkıştırılmış dosyayı üzerinde farenin sağ tuşu ile klasöre çıkart seçeneği ile çıkartınız. Yeni oluşan klasör içerisindeki setup dosyasına çift tıkladığınızda program kurulumu başlayacaktır. Program yönlendirmesi ve kurulumu Türkçe'dir.

 Programıbaşlattığınız aşağıdaki birinci şekilde gördüğünüz gübi bir kurulum sayfasıyla karşılaşırsınız. Burada ileri butonuna basınca şekil2 de görüldüğü gibi kurulum klasörü, lisans şartları ve kısayollar gibi seçenekler kullanıcıdan istenilir. Kurulum tamamlanıp program çalıştırıldığında şekil3 teki gibi bir ekran ile karşılanırsınız. Programın kurulum aşamalarının ve programın Türkçe olması kulanıcı için büyük bir avantaj. 

mikrodev_kurulum_otomasyontr  Mikrodev_kurulum_otomasyontr2   Mikrodev_kurulum_otomasyontr3

Programın kurulumu bittikten sonra yukarıdaki 3. şekil gibi bir ekranla karşılaşırız. Dosya menüsüne basıp "Yeni Diagram" butonuna basıyoruz. ( İlk açılışta neden boş bir sayfa açılmaz anlamış değilim :)) Karşımıza aşağıdaki birinci şekildeki sayfa çıkıyor. Burada PLC modelini  seçiyoruz. PLC ile birlikte modül kullanmak istersek sağ taraftan istediğimiz modülleri ekliyoruz. Bu işlemler bittikten sonra Finish (tamam) butonuna basarak çalışma ekranına geçiyoruz.  Karşımızda yeni bir çalışma sayfası bir çok bloklar vb gözüküyor. Fakat ekranda Ladder Ekranını arıyorum Yok ! tekrar bakıyorum Yok! Programın arayüzünde elemanların bağlanması Siemensin LOGO'suna çok benziyor  fakat ladder yok:( . Şimdilik Fonksiyon Blokları ile çalışmaya devam edeceğiz. Eğer daha önce Siemens Logo kullandıysanız bu programda zorlanmazsınız. Aynı mantık ile programlama yapılıyor.

Forumlarda biraz araştırınca bizzat firma yöneticisi veya yetkilisi tarafından yazılmış bir mesaj beni mutlu etti. Mesaj;"MikroDEV PLC de şuanda sadece Fonksiyon Blokları desteklenmektedir. Tamamen görsel olarak sürükle bırak mantığıyla kolay programlama hedeflenmiştir. İlerleyen versiyonlarda Ladder diagram eklenmesi planlanmaktadır".

Yukarıdaki ifadeye bakılırsa ladder vb yakın zamanda eklenecektir. En kısa sürede eklenmesi dileklerimizle aşağıda MP200 'ün sahip olduğu özellikler belirtilmiştir.

Mikrodev Mikrodiagram Kullanım   Mikrodev Mikrodiagram Kullanımı

  • MP200, temel ve orta düzey endüstriyel uygulamaları için yüksek performanslı, ekonomik ve esnek çözümler sunan bir otomasyon denetçisidir. MP200 sahip olduğu geniş fonksiyon blokları ile sürükle bırak mantığıyla programlanabilen çok kolay kullanımlı ve yüksek yetenekte bir PLC cihazıdır.
  • MP200 ailesinde mevcut olan işlem bloklarından bazıları: Temel lojik işlem blokları, Analog işlem blokları, Zamanlayıcı blokları, Sayıcı blokları, Modbus TCP/RTU blokları, PID kontrol blokları, Analog TON, TOFF ve histeresizli alarm ve kontrol blokları, haftalık ve yıllık takvim blokları, Matematiksel işlem blokları ve GSM tabanlı kontrol işlemlerine imkan sağlayacak SMS, CALL blokları.
  • Entegre olarak GSM desteği sunan versiyonlar da SMS tabanlı kontrol uygulamaları kolay bir şekilde gerçeklenebilmektedir. Ayrıca GPRS ve/veya Ethernet üzerinden TCP/IP iletişim imkanı sağlanarak Modbus TCP protokolü ile SCADA yazılımları ile entegrasyon mümkün olmaktadır.
  • MP200’un sahip olduğu MODBUS TCP blokları master ve slave olarak 2 farklı şekilde de programlanabilmektedir. Bu yeteneği sayesinde birden fazla MP200 arada bir SCADA yazılımı olmadan haberleşebilmektedir.
  • MP200 ve tüm bileşenleri Türk mühendislerince geliştirilmiş ve Türkiye’de üretilmektedir.