Ladder Türk Programını kontrolkalemi isimli forumda programı yapan kişi ilk olarak aşağıdaki ekilde duyurdu. Bu anlamdaki çalışma açıkçası beni çok memnun etti. Üzerinden uzun bir süre geçtiğinde programın büyük çoğunluğu bitmiş gibi gözüküyor. Programlama bitmiş gibi ama bundan sonraki, Programın kullanımını kolaylaştırma yönündeki çalımaların daha da artırılması gerekecektir.

 

Kontrol Kalemi sitesinde yapılan hızlı bir PLCden bahsedilmiş. Tek sorunun kalıp olduğu ifade edilmiş. bu şekildeki çalışmaların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Birilerinin bu çalımalara destek olması ve hızlandırması gerekir.

Kontrol Kalemindeki İlk paylaşımları

"İki yıldır üzerinde çalıştığımız ürünlerimiz 2009 yılı başında Ladder Türk’ün tamamlanması ile yeni bir ivme kazanacaktır. Bu güne kadar PIC C ve Basic ile programlanan plc’lerimiz artık tamamen yerli Ladder Türk ve Op Türk yazılımları ile kolay programlanabilir hale gelecektir. 

Ladder Türk yazılımı üç üniteden oluşmaktadır. Birinci ünite Editor(düzenleme) kısmıdır ve %95 oranında bitti. Heyecanımızdan dolayı daha fazla beklemeden sizlerle paylaşmak istedik. İkinci ünite Compile(derleyici) kısmıdır takriben iki ay içerisinde tamamlanacaktır. Üçüncü ünite Firmware’dir takip eden 3 ay içerisinde tamamlanacaktır. 

Programı test eden arkadaşlar bu forumda düşüncelerini paylaşabilir. Test eden arkadaşlardan daha çok program hatalarını bulmalarını talep ediyoruz. Programın zenginleştirilmesi için yapılan önerileri ikinci planda değerlendireceğiz. Zira hedefimiz programı mevcut kabiliyeti ile bir an önce kullanımınıza sunmaktır.

Ayrıca tartışılmasını istediğimiz bir diğer konuda firmware chip’inin satılması veya satılmamasıdır. Ürettiğimiz program doğal olarak plc ürünlerimizle birlikte kullanılacaktır. Ancak Firmware yüklü Chip’i satarak bir çok firmanın bu Chip ile kendi Plc’sini yapması mümkün olacaktır. Belki bu firmaların satışı bizim plc modül satışlarımızdan fazla olabilir. Daha iyi hizmet ve fiyat sağlayabilirler. Rekabetçi bir ortam oluşturabilir ve sektörün gelişmesine ikinci bir fayda sağlayabiliriz. Diğer taraftan düşük kaliteli ürün yapıp sistemin başarısını azaltabilir, müşterileri bu sistemi kullanmamaya sürükleyebilirler.

Tam olarak bitmemiş bir programı sizlere sunmamızda bu ve benzeri cevapları aramamızda etkendir. Bir diğer hususta ikon meselesidir. Sizlerden ülkemize layık en güzel ikonları oluşturup forum sitesinde paylaşmanızı talep ediyorum. Bu konuyu önemsemekle beraber ne vakit nede para ayırabiliyoruz."