Otomatik kumanda bir dizi işlemlerin arka arkaya ve kullanıcı mudahalesine gerek kalmaksızın yapılabilmesidir. Eğer kumanda da ana kontrol kısmı özel bir PLC veya benzeri bir akıllı röle ile gerçekleştiriliyorsa bu tür sistemlere PLC sistemleri değilse klasik kumanda denilebilir.

 Otomatik kumanda devrelerinin nerelerde kullanıldığını biliyor musunuz? Otomatik kumanda devreleri günümüzde hayatımızın her alanına girmiş durumdadır. Bindiğiniz asansörler, garaj veya bahçe kapıları, içme sularının pompalanması, sokak lambalarının hava kararınca yanması hava aydınlanınca sönmesi, marketlerde aldığımız ürünlerin kasiyerin önüne kadar bantlarla taşınması ve daha sayamadığımız birçok endüstriyel uygulama otomatik kumanda devreleri sayesinde olmaktadır.

Otomatik Kumanda devreleri neye benzer? Nasıl yapılır.

Otomatik Kumanda

Kumanda Devreleri bir takım sinyal gönderebilen butonlar gelen sinyale göre çıkış verebilen kontaktörler, ve kontaktörlerin kumanda ettiği motorlardan oluşur. Böyle bir sistemi kurabilmek için devrenin bir çizim şeması olmalı ve çizimi yapan kişi buna uygun bir devre oluşturmalıdır.

Devreler ise istenilen çalışma veya çalışmama durumuna göre tasarlanır çizilir denenir ve uygulanır. Yukarıda 3 fazlı bir asenkron motorun çalıştırılabilmesini ve durdurulabilmesini sağlayan bir devre görmektesiniz.

Kumanda devrelerini okumasını bilen bir elektrik ustası bu ve çok daha zor devrelere bakarak istenilen devreyi elektomekanik devre elemanları ile gerçekleştirebilir.